O czym pamiętać tworząc sklep internetowy?

Stworzenie sklepu internetowego to spełnienie marzeń niejednego przedsiębiorcy. Inwestycja czasu i pieniędzy ma służyć wzrostowi zamówień. Sklep internetowy to doskonałe narzędzie by dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Tego typu platformy są naturalną konsekwencją wzrostu popularności stron internetowych. Już nie tylko możemy sprawdzić godziny otwarcia ulubionych sklepów, ale również dokonać zakupów. To wszystko bez wychodzenia z domu. Produkty wytwarzane na całym świecie, są dostępne od ręki z pomocą trzech kliknięć.

Rynek e-commerce w Polsce jest wart koło 40 milinów złotych. Co ciekawe, liczba ta dynamicznie wzrasta. Analizując raport bisnode.pl – ubiegłe 5 lat przyniosło wzrost liczby zarejestrowanych tego rodzaju stron o 34%, tak, że z początkiem 2018 notowaliśmy blisko 30 tysięcy e-sklepów. Skoro jest tak dobrze, to jaki jest cel tego artykułu? Równie niepokojące okazują się dane odnośnie liczby zamykanych biznesów internetowych. Pisząc jaśniej – aż 60% podmiotów branży e-commerce nie pozostaje na rynku dłużej niż 8 lat. Tylko co trzeci sklep, ma szanse osiągnąć długofalowe wzrosty. Co zatem zrobić, żeby nie popełniać błędów konkurentów?

Podstawy prowadzenia sklepu internetowego

Miałem okazję współpracować z dużymi i małymi sklepami internetowymi. Niektórzy mieli idealnie dostosowaną strategię marketingową i plan biznesowy. To pozwoliło im rozwinąć się i zarobić duże pieniądze. Inni, zakładali biznesy pod wpływem emocji i kompletnie nieprzygotowani inwestowali na ślepo. Jeśli decydujesz się na krok, by rozpocząć przygodę w meandrach biznesu internetowego, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Ile kosztuje stworzenie sklepu internetowego?

Uruchomienie prostej strony sklepu można zamknąć w kilka dni. Rynek oferuje gotowe oprogramowanie, które można cyklicznie opłacać. Zakup domeny i hostingu, również nie musi być drogim zabiegiem. Wszystko zatem zależy od tego czy chcesz skorzystać z dostępnych abonamentów i w każdym miesiącu opłacać licencję sklepu czy pragniesz zbudować autorski system. Do tego dochodzą jeszcze elementy graficzne, które znacznie uatrakcyjnią Twoją stronę. Koszty budowy sklepu wynoszą od 350 zł do nawet 30 000 zł. Naturalnie im większe przedsięwzięcie, tym więcej elementów, które należy koordynować.

Co sprzedajesz w swoim e-commerce?

Jeszcze przed inwestowaniem zastanów się czy wiesz co dokładnie będzie Twoim asortymentem. Wiem, że brzmi to banalnie, ale spotkałem niejednego przedsiębiorcę, który miał sklep, ale nie posiadał produktów w rynkowej cenie. Zastanów się bardzo dobrze czy Twoje produkty mogą konkurować z oferowanymi przez sieciówki. Czy masz na wyłączność produkty od lokalnych rzemieślników? A może będziesz sprzedawać asortyment hurtowni? Na tym etapie warto określić przynajmniej kilka kluczowych elementów, które tworzą asortyment biznesu.

Gdzie przechowujesz produkty?

Nie każdy pamięta, że prowadząc sklep, nawet internetowy należy mieć miejsce do przechowywania towaru – domowy garaż, piwnica, wynajęty magazyn czy pomieszczenia producenta. Wynajem kosztuje. Nawet jeśli zyski będą mniejsze od oczekiwanych, należy opłacać czynsz. Czy jesteś przygotowany na gorsze miesiące?

Rachunek zysków i strat

Kluczowym elementem strategii biznesowej jest rachunek zysków i strat. To nic innego jak ustalenie jakie są Twoje miesięczne wydatki i ile musisz sprzedać, żeby wyjść na tzw. zero. Bez jasno określonego obliczenia na wstępie, może się okazać, że prowadzenie sklepu nie ma sensu. Pamiętaj, że na miesięczne koszty składają się: koszty produkcji/zakup towaru od producenta, abonament za korzystanie z oprogramowania sklepu, wynajem magazynu, koszty przesyłki, wynagrodzenie pracowników i reklama.

Czy masz umowę z firmą przesyłkową?

Na rynku istnieje kilku czołowych graczy zajmujących się przewozem, dostarczaniem produktów od Ciebie do klienta. Naturalnie chyba każdy z nich ma inne stawki związane z hurtem i detalem. Negocjując umowę, możesz ograniczyć koszty nawet o połowę. Im mniej Twój klient zapłaci za przesyłkę, tym chętniej wybierze akurat Twoją firmę. Nikt z nas nie lubi przepłacać za transport. Jeśli cena produktu i przesyłki jest większa niż analogiczne produkty w sklepach stacjonarnych, Twoje szanse na zarobek maleją.

Czy sprzedawałeś już coś wcześniej w Internecie?

Zanim zainwestujesz w tworzenie indywidualnego sklepu w sieci, spróbuj swoich sił za pośrednictwem innych platform sprzedażowych. Co prawda, będziesz musiał zapłacić prowizję za transakcję, ale również zbadasz czy produkty przez Ciebie oferowane znajdują aprobatę na rynku. Stworzenie sklepu internetowego powinno być następstwem sporej liczby zakupów i chęci uniezależnienia się od zewnętrznych pośredników. Naturalnie, nie jest to wymogiem koniecznym, ale bardzo ułatwiającym start.

Elementy dobrego sklepu internetowego

Przejrzysty design

Obecnie większość z nas jest wzrokowcami. Zanim zapoznamy się z oferowanymi przez Ciebie produktami, zdecydujemy czy strona nam się podoba. Przede wszystkim warto wybrać do trzech kolorów bazowych, na podstawie których stworzysz banery i inne pola graficzne.  Sklep internetowy powinien cieszyć oko. Warto zainwestować w banery na stronie głównej, duże obrazy na kategoriach czy zdjęcia każdego z oferowanych produktów. Im więcej tym lepiej. Potencjalni kupcy są zainteresowani tym jak sukienka wygląda na dworze, a jak w mieszkaniu lub czy kanapa tak samo wygląda w żółtym czy białym pokoju.

Zadbaj o kontakt

Na każdej podstronie zachęcaj użytkownika do kontaktu z Tobą. Mogą być to atrakcyjne przyciski, kierujące na podstronę z kontaktem, formularze kontaktowe czy sponsorowane połączenia. Skoro już uzyskałeś potencjalnego klienta, nie zmarnuj okazji na konwersję. Odpowiadaj na pytania i spraw, by zamiast zamknięcia strony w przeglądarce, klient klikał w kontakt w celu rozwiania wątpliwości

Porządek w strukturze sklepu internetowego

Zanim zdecydujesz się na inwestycję w e-commerce ustal strukturę strony. Zastanów się nad pogrupowaniem produktów w kategorię. Możesz kierować się przeznaczeniem – > meble kuchenne, akcesoria do kuchni czy nazewnictwem np. pierścionki. Pamiętaj by kategorie były naładowane przydatnym pakietem treści. To uatrakcyjni stronę w oczach użytkowników i robota Google. Zadbaj także o sortowanie i filtrowanie produktów. Zrób wszystko by odbiorca bez większych problemów dotarł do poszukiwanego produktu. W tych pracach z pomocą przychodzą przekierowania kanoniczne, które uchronią Cię od niepotrzebną duplikacją treści. Nie zapominaj o produktach, które chwilowo nie są dostępne. Jeśli wiesz, że produkt po krótkiej przerwie wróci, koniecznie stwórz komunikat o chwilowej niedyspozycji. Jeśli znika na stałe, usuń podstronę i przekieruj adres na właściwą kategorię.

Udowodnij, że jesteś ekspertem

Jak przekonasz mnie, że to właśnie Twój produkt powinienem kupić? Skąd mogę wiedzieć czy znasz się na branży i nie chcesz mnie oszukać? Tutaj proponuję Ci wiele rozwiązań. Po pierwsze stwórz podstronę O nas, gdzie będziesz mógł pochwalić się koncepcją sklepu. To również idealna lokata do przedstawienia swojej drużyny i ich osiągnięć. Takie rozwiązanie pozwoli CI wyróżnić się i wywołać pozytywne emocje. Pochwal się również opiniami klientów czy Waszymi nagrodami. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie fachowego bloga. Jeśli będziesz pisać na tematy branżowe, internauci będą mogli Ci zaufać. Tematyka wpisów na sklepie może być różna. Od tego jak powstają wiklinowe koszyki, jak czyścić kanapę czy odświeżać biżuterię.

Swoboda zakupów

Wyobraź sobie, że jesteś pierwszy raz na stronie swojego sklepu internetowego. Znalazłeś właściwy produkt i… Co dalej? Co musi się stać, żebyś kliknął kup? Po pierwsze czy musisz rejestrować swoje konto. Część z użytkowników zdecydowanie preferuje miejsca, w których może dokonywać transakcji bez logowania. Kolejną sprawą jest waluta w jakiej możliwa jest płatność za produkty. Oczywiście jest to zależne od rynku, gdzie postanowiłeś dokonywać sprzedaży. Określ dodatkowo formę płatności. Na wstępie czy można płacić kartą za zakupy w Internecie, po drugie czy honorujesz płatność internetową. Niektórzy odbiorcy nie lubią płacić za produkt dopóki paczka nie dotrze do ich domu. Czy przewidujesz taką opcję? Im większy wybór tym lepiej! Koniecznie uwzględnij politykę reklamacji. Określ czy jest możliwość dokonywania zwrotów, a także kiedy uznasz reklamację produktu. Pamiętaj by wziąć pod uwagę obowiązujące prawo, a pisząc jaśniej uprawnienia konsumentów. Jeśli mam zapłacić za produkt, który na dany moment jest wirtualny, muszę wiedzieć czy mogę go zwrócić i co jeśli paczka będzie uszkodzona.

Wersja mobilna sklepu internetowego

Tworząc sklep internetowy koniecznie pamiętaj o przyjaznej wersji mobilnej swojej strony. Blisko połowa użytkowników przegląda Internet z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Czy stać Cię na ich utratę? Zadbaj by sklep był responsywny. Chodzi o to by menu, struktura i produkty były możliwe do przeglądania również na telefonach. Internauta powinien mieć możliwość dokonania zakupów na telefonach i tabletach tak samo jak na komputerach stacjonarnych.

SEO sklepu internetowego

E-commerce już jest gotowy, jak zatem dotrzeć do użytkowników? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pozycjonowanie. Jak zatem przygotować się do tego działania? Zadbaj o oryginalne opisy produktów. Każdy produkt, podkategoria i kategoria powinny mieć oryginalne opisy. Unikaj duplikatów i nasycaj teksty słowami kluczowymi. Nawet największy sklep bez odpowiedniej dawki tekstów nie będzie mógł konkurować o pozycję w Google.

Eksponowanie produktów

Czy Twoje produkty zachęcają do konwersji? Czy w sposób właściwy opisujesz ich cechy? Dlaczego powinienem wybrać właśnie buty z Twojego sklepu a nie ze strony konkurenta? Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie kilku obrazów z wykorzystaniem produktu przez użytkownika. Dzięki temu internauta będzie mógł wyobrazić sobie siebie podczas wykorzystywania produktów. Bardzo dobrą opcją jest dodawanie również filmów (koniecznie z napisami) reprezentujących dany produkt.