Program Mentoringowy dla Studentów UWr – dlaczego warto?

W tym roku ma miejsce już ósma edycja znanego programu mentoringowego organizowanego przez Biuro Karier Uniwersytetu Wrocławskiego. Ten cykl spotkań z przedstawicielem biznesu staje się coraz bardziej popularny. Uniwersytet Wrocławski, za sprawą pracowników odpowiedzialnych za przygotowywanie studentów i absolwentów do obcowania z rynkiem pracy stworzył bardzo interesującą inicjatywę. Skonstruowano program, który pozwala w komfortowy sposób poznać warunki na jakich działa wrocławski biznes. Inicjatywa ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku – by łączyć teorię studiowania z praktycznym aspektem zawodu. To idealna szansa, żeby skonfrontować swoje przypuszczenia związane z przyszłą pracą, podczas rozmów z ekspertem wykonującym daną profesję. Ponadto, jako absolwent tego programu niezwykle miło wspominam w nim swój udział.

Jak działa program Mentoringowy dla Studentów UWr?

Zgłoszenia Mentorów

Agenda tej inicjatywy jest ściśle określona. W pierwszym kroku UWr za pośrednictwem swojego Biura Karier rekrutuje do programu ekspertów. Branża ich działań jest bardzo różna. Nie ma konkretnego profilu Mentora. W zasadzie student każdego z kierunków tej uczelni może znaleźć kogoś odpowiedniego dla siebie. Dziedziny, z których wywodzą się specjaliści są zróżnicowane. Rozpoczynając od finansów i rachunkowości, przez HR, marketing, branże techniczne, aż po praktyków biznesu. Co najważniejsze, program opiera się na zasadzie wolontariatu. Fachowiec nie otrzymuje wynagrodzenia za swoje działania. Każdy z nich przygotowuje za to swój biogram. Podaje informacje czym się zajmuje, dlaczego się zgłosił do programu oraz jak i komu chce pomóc.

Rekrutacja uczestników

Drugi krok to zgłoszenia od studentów. Zainteresowani studenci trzeciego roku studiów licencjackich bądź studenci studiów magisterskich i absolwenci tej wrocławskiej uczelni muszą wypełnić specjalną ankietę. W formularzu należy podać motywacje do udziału w tym elitarnym cyklu spotkań, kierunek studiów oraz swoje osiągnięcia i plany na przyszłość. Kluczową decyzją, która nie jest łatwa stanowi wybór konkretnej osoby na swojego Mentora. Plusem tego przedsięwzięcia jest fakt, że udział w projekcie jest darmowy. Wystarczy tylko i aż zaangażowanie.

 

Ogłoszenie wyników

Finalnym etapem jest decyzja Mentora – kogo zaprosi do współpracy spośród kandydatów, którzy pragną z nim się spotykać. Ten etap jest trudny. Zdarza się, że Mentorzy dostają bardzo wiele zgłoszeń. Podchodząc do programu poważnie, decydują się na wybór od jednego do trzech uczestników. Wiedzą, że w tym przypadku najważniejsza jest jakość. Zwłaszcza, że kontakt z podopiecznym związany jest z poświeceniem czasu i opieką. Wybierają tylko tych, co do których intuicja im podpowiada, że mogą udzielić wsparcia.

Korzyści dla uczestnika

Zdecydowanie to uczestnik może zyskać najwięcej. Każdy z nas decydując się na studia próbuje zrealizować swój cel. Oczywiście z biegiem czasu ten plan na siebie się zmienia, ale osoby kończące akademicki etap edukacji mają jakieś oczekiwania. Jedni się boją zderzenia z rynkiem pracy, a inni nie mogą się doczekać, aż zaczną realizować swój zawód. Ten program jest dla każdego z nich. Mentor nie poda konkretnych odpowiedzi, ale w sposób obiektywny przedstawi jak wygląda rzeczywista praca. Opowie o zarobkach i da wskazówki, których realizacja zwiększy możliwości na rynku pracy. Wielu z nich zostawia referencje, które mogą być biletem do ciekawych praktyk. To niezwykły etap budowania partnerskiej relacji, która może zaprocentować. Jednak to głównie uczestnik zadecyduje jak wiele z tego wyniesie. Mentor często określi predyspozycje kandydata oraz opowie swoją historię, dzięki której można uniknąć błędów.

Korzyści dla Mentora

Przede wszystkim chodzi o poczucie spełnienia i dopełnienia swojej kariery. Obcowanie z młodym oraz chłonnym człowiekiem jest sporą satysfakcją. Do tego Mentor czuje się jak nauczyciel, uczy życia. Co ciekawe nie daje konkretnych rozwiązań. Nie decyduje za uczestnika, ale jest doradcą. Swoją wiedzę i doświadczenie życiowe przekuwa na karierę ucznia. Prócz zaspokojenia prywatnych potrzeb, firma, którą reprezentuje zyskuje. Po pierwsze rozgłos i rozpoznawalność w środowisku akademickim. Po drugie marka będzie wywoływać pozytywne skojarzenia. Podczas tych sesji ekspert buduje pewnego rodzaju pomost między uczestnikiem, a swoją organizacją. Niektórzy z nich zapraszają podopiecznych do miejsc pracy. Pokazują jak wygląda biznes od środka. Udział w tego rodzaju inicjatywie wiąże się z dużymi emocjami dla uczestnika. Informuje on o tym znajomych, rodzinę. Ten pozytywny rozgłos bardzo korzystnie wpływa na markę organizacji, którą reprezentuje Mentor. 

Z perspektywy absolwenta

Jako absolwent szóstej edycji chciałbym także podzielić się swoimi wrażeniami. Te spotkania, nie były dla mnie łatwe. Początkowo towarzyszył mi stres, ale szybko minął. To była praca, która przyniosła niebywałe wynagrodzenie. Współpracowałem z Panią Anną Sarowską-Gierasimowicz.  Mogę powiedzieć, że dużo zmieniła w moim życiu. Postawiła inne światło na mój rozwój zawodowy. Wydaje mi się, że dzięki niej dojrzałem, szczególnie w sensie zawodowym. Zmieniłem swoje plany i jestem tu gdzie jestem. Do dziś z sentymentem spoglądam na restaurację, w której się widywaliśmy. Kontakt z Mentorką dawał wielką motywację i zmuszał do refleksji. Mentorka nie wyjmowała wniosków, ja to robiłem. Niczego nie kazała i o niczym nie decydowała. Program przyniósł korzyści długofalowe. Nie było tak, że z dnia na dzień stałem się innym człowiekiem, ale było to przysłowiowe ziarnko, które z biegiem czasu kiełkowało. Wskazała moje atuty i pokazała, co mogę osiągnąć podążając daną ścieżką. Nie uciekaliśmy od wad czy punktów wymagających naprawy. Precyzyjnie określiła mój potencjał, co poskutkowało zmianą moich decyzji. Dodała mi odwagi do dalszej pracy. Udowodniła, że zdolności miękkie i osobowość to zasoby, które dobrze wykorzystane przyniosą duży sukces. Nie zamieniłbym tego Mentora na żadnego innego. I z pełną stanowczością polecam program wszystkim zainteresowanym.