Praca zdalna – czy jest opłacalna dla pracodawcy?

Praca zdalna to nic innego jak możliwość wykonywania swoich obowiązków służbowych w miejscu innym niż miejsce pracy, np. w domu. Niebywale, stanowi jeden z bardziej pożądanych benefitów pozapłacowych, którym pracodawca może obdarzyć podopiecznego. Z perspektywy pracownika, na pierwszy rzut oka, wydaje się rozwiązaniem niosącym dla wszystkich pozytywne skutki. Czy jednak zawsze opcja ta jest korzystna dla obu stron? Formy pracy zdalnej mogą być różne – od spontanicznego pozostania w domu, przez uzgodnienie jednego dnia w tygodniu, w którym będzie można pracować z innego miejsca, po spędzanie każdego dnia poza miejscem pracy. Wszystko zależy od polityki firmy, stanowiska pracownika i branży w której działają.

Praca zdalna – branże

Niewątpliwie ta forma wykonywania obowiązków służbowych nie sprawdzi się w przypadku stanowisk związanych z bezpośrednią obsługą i kontaktem z klientem. Zatem nic więc dziwnego, że ekspedientki muszą być w sklepie, nauczyciele w szkołach, a lekarze w przychodniach. W przypadku takich zawodów, pracodawca powinien zatroszczyć się o inne czynniki wzmacniające motywację swojej kadry. Oczywiście, jest cały katalog profesji, które idealnie nadają się do pracy zdalnej. Programiści, webmasterzy, księgowe to dopiero początek listy. Do pełnienia swoich obowiązków wystarczy im komputer i branżowe oprogramowanie. Podobnie rzecz ma się w przypadku grafika, specjalisty SEO czy specjalistów social media. Także przedstawiciele prasy mogą pracować z różnych części świata. Firma zaoszczędzi, jeśli tłumacz czy copywriter również nie będzie musiał przychodzić do pracy. Efektami swoich działań mogą oni przecież dzielić się e-mailowo.

Skutki pracy zdalnej dla pracownika

Oszczędność czasu

Dojazd do pracy w dużym mieście zajmuje średnio 40-60 minut w jedną stronę. Bez względu na to jaką formę komunikacji wybierzemy, najczęściej stoimy w korkach. Jeśli jesteśmy zdani na dojazdy z innej miejscowości, musimy dopasować się do rozkładów autobusów czy pociągów, co może wiązać się z dodatkowym czekaniem. W skali roku to około 500 godzin przeznaczonych na drogę do pracy. Pracując z domu nie tracisz więc czasu. Śpisz dłużej i nie frustrujesz się korkami, stłuczkami czy zmianami pogody.

Oszczędność pieniędzy

Jeśli decydujesz się na codzienne dojazdy samochodem, to w skali miesiąca wydajesz na paliwo około 150-200 zł, do tego należy doliczyć eksploatację pojazdu. Wykorzystując komunikację miejską, kupując bilet miesięczny płacisz około 100 zł. Pracując z domu te kwoty zostają mocno zmniejszone. Nie tylko komunikacja jest sferą, na której oszczędzasz, ale również żywność i ubrania! Brzmi absurdalnie, ale jedząc i gotując w domu oszczędzamy. Nie chodząc do pracy, nie musimy kupować tak wielu ubrań i kosmetyków.

Nastawienie na wynik

Pracując w biurze zazwyczaj 8 godzin spędzamy przed monitorem. Rozliczamy się z efektów, ale często to czas jest miernikiem naszego wynagrodzenia. Naszym obowiązkiem jest pracować przez 8 godzin. Inaczej sprawa ma się gdy jesteśmy w domu. Pracując na podstawie umowy cywilnoprawnej liczy się efekt. W ciągu danego dnia musimy wykonać zadanie, a to czy zrobimy je w 2 czy 9 godzin nie ma znaczenia. Podsumowując, można pracować krócej, ale nie jest to dobra opcja dla osób leniwych. Brak organizacji może skutkować niewykonaniem zadania. W pracy zazwyczaj nic nas nie rozprasza, a w domu bywa różnie.

Wolność i swoboda

To uczucie może towarzyszyć pracownikom wykonującym zadania w domu. Jednych wolna ręka motywuje. Sami mogą zadecydować o kolejności wykonywanej pracy. Inni natomiast pod wpływem tego uczucia nie zrobią nic. Presja czy kontrola sprawiają, że chętniej i efektywniej wykonują zlecone zadania, a w domu są ich pozbawieni. Dodatkowo, często spotykam się z mitem, że pracując zdalnie można w godzinach pracy prowadzić dom. Zrobienie zakupów, umycie auta czy ugotowanie obiadu nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dekoncentruje i zabiera czas na faktyczną pracę.

Skutki pracy zdalnej dla pracodawcy

Praca zdalna ma swoje konsekwencję także dla pracodawcy. Możemy je podzielić na dwie kategorie – pozytywne dla firmy oraz te negatywne.

Pozytywy

Niewątpliwą korzyścią jest możliwość współpracy ze specjalistami, którzy mieszkają daleko od miejsca pracy. Mogą być to osoby, znajdujące się na końcu świata, byle miały dostęp do komputera, Internetu i e-maila. Pracodawca zatem faktycznie ma możliwość współpracy z najlepszymi w swoim fachu. Dodatkowo skoro pracownika faktycznie nie ma w miejscu pracy, nie trzeba mu organizować stanowiska pracy. Pracownik zazwyczaj pracuje na swoim sprzęcie. Firma oszczędza. Na uwagę zasługuje także lojalność pracownika. Nie zapominajmy, że pracodawcy nie zależy głownie na wygodzie pracownika, a jego lojalności. Jeśli podoba mu się polityka firmy, dla której pracuje zechce dłużej być częścią danej drużyny.

 

Negatywy

Przede wszystkim pracodawca nie widzi, co dokładnie robi pracownik w danym momencie. Musi mu ufać. Płaci, ale nie ma w pełni wpływu na działania pracownika. Dodatkowo praca zdalna nie buduje solidarności w zespole. Jej skutkiem jest zapewnienie korzyści indywidualnej, natomiast nie wzmacnia integracji w drużynie. Atmosfera, która jest kluczowa dla pr wewnętrznego organizacji nie ma możliwości się wykształcić.  Zdarza się, że poczucie przywiązania do marki wzrasta w momencie nawiązywania przyjaźni w miejscu pracy, a tutaj tego nie ma.