Palenie papierosów a savoir-vivre

Chociaż palenie papierosów dla wielu nie stanowi niczego dziwnego i w przeciwieństwie do spożywania alkoholu w miejscach publicznych nie stanowi kontrowersji, należy zdać sobie sprawę jakie prawa i obowiązki spoczywają na palących. Pamiętajmy, że palący i niepalący występują wszędzie i stanowią mieszankę populacji. Skoro na co dzień muszą ze sobą kooperować, warto ustalić zasady, sprawiedliwe do obu stron. Szczególnie, że w naszym kraju pali około 24% populacji. Dominują mężczyźni bo aż 31% regularnie sięga po papierosa. Co do Polek to ten współczynnik jest niższy, ale stanowi aż 18%. Dane statystyczne wskazują, że na jedną osobę w roku przypada aż 94 paczek wypalonych papierosów.

Palenie w pracy

Prawo nie wprowadza pojęcia przerwy na papierosa. Ustawodawca wprowadził katalog innych przerw, które mogą być wykorzystane jako przerwa na papierosa. Nic nie stoi na przeszkodzie by pracodawca stworzył specjalną przerwę na palenie. Nie ma także przeciwwskazań by wprowadził system benefitów dla tych, którzy powstrzymują się od palenia w pracy, albo nawet system sankcji za palenie papierosów w czasie pracy. Interesujący koncept wprowadziła japońska firma Piala Inc – nie palisz – zyskujesz 6 dodatkowych dni płatnego urlopu w roku. Obliczono, że każda przerwa na papierosa to około 15 minut, w których pracownik odrywa się od pracy.

Palenie w miejscu publicznym

Jeśli palimy w miejscach, w których jest to zabronione musimy liczyć się z tym, że zostanie nam zwrócona uwaga. Zgodnie z etykietą, powinniśmy przeprosić i zgasić papierosa. Osoba zwracająca uwagę nie ma prawa oceniać palącego. Najlepiej kiedy zapyta czy zauważył, że w tym miejscu palenie jest zabronione. Jeśli palący nie zareaguje, powinniśmy się wycofać, albo poinformować kompetentne osoby. Nikt nie ma prawa pouczać drugiego człowieka (dorosłego), że pali. Zachowanie to jest wielce nietaktowne. Gdzie zatem uważać z paleniem? Szpitale i przychodnie to miejsca szczególnej troski, następnie szkoły i uczelnie wyższe. Ograniczmy się także w obiektach sportowych, na placach zabaw czy ośrodkach kultury. Naturalnie, nie oznacza to, że nie wolno palić w miejscach do tego stworzonych. Jeśli uczelnia posiada palarnie, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie palenia.
Co zrobić jeśli jesteśmy w towarzystwie, a nie wiemy czy w danym miejscu wolno nam palić? Wystarczy zapytać współtowarzyszy czy dym tytoniowy nie będzie im przeszkadzał. Jeśli ktoś uzna, że dym go drażni, a nie znajdujemy się w miejscu przeznaczonym do palenia, zgodnie z protokołem powinniśmy powstrzymać się od palenia. Złota zasada brzmi, że nigdy nie palimy przy kobietach w ciąży, dzieciach i chorych osobach. Palenie w miejscach publicznych nie zawsze jest mile widziane.

Etykieta palenia papierosa

Jeśli palimy papierosa, to po zaciągnięciu natychmiast powinniśmy wyjąć go z ust. Rozmowa z papierosem w ustach jest nieelegancka. Jeśli siedzimy, a ktoś poprosi nas o odpalenie papierosa, to zazwyczaj powinniśmy wstać i podchodząc od prawej strony odpalić rozmówcy papierosa. Szczególnie, jeśli prowadzimy dialog z kimś starszym, kobietą lub ważnym gościem. Tylko w przypadku zażyłych relacji (nawet w przypadku kobiety) wolno nam odpalić papierosa na siedząco. Jeśli warunki atmosferyczne sprawiają, że kłopotliwe będzie odpalanie, możemy bez skrępowania przekazać zapałki/zapalniczkę osobie zainteresowanej. Uwaga, jeśli odpalamy komuś papierosa wykorzystując zapałki, koniecznie zapalamy zapałkę ruchem do siebie. Chodzi o to, by ryzyko oparzenia rozmówcy było jak najmniejsze.

Czym odpalać papierosa?

Protokół biznesowy nie ustala czy lepsza jest zapalniczka niż zapałki, ale wprowadza pewne zasady. Jeśli decydujemy się na zapalniczkę, unikajmy plastikowych. Mężczyzna powinien posługiwać się metalową, najlepiej srebrną bez zbędnych ozdób. W przypadku kobiety sprawa jest trochę bardziej złożona. Kobieta powinna mieć kilka zapalniczek, dostosowanych do stroju i okazji. Paniom wolno traktować ten przedmiot jako element biżuterii. Jeśli decydujemy się na zapałki, zadbajmy by nie miały niepoważnych reklam czy obrazów. To w jaki sposób palimy papierosy świadczy o naszej klasie. Podobnie ma się forma przechowywania papierosów. Unikajmy plastikowych czy papierowych rozwiązań. Lepiej zaopatrzyć się w jedną metalową, skórzaną czy srebrną papierośnicę w przypadku mężczyzn. Kobiety natomiast powinny dopasować ją do zapalniczki. Papierośnica także stanowi element biżuterii.

Palenie na przyjęciu

Organizator przyjęcia powinien zastanowić się czy wśród zaproszonych gości znajdują się palący. Absolutnie nie wolno o nich zapominać. Jeśli nie życzy sobie, by palili przy stole, powinni mieć wydzielone miejsce. ,,Palarnię” wyposażyć należy w papierosy w ładnie oprawionych papierośnicach, pudełkach czy szklanych naczyniach oraz w zapałki czy zapalniczki. Zadbajmy o to, by popielniczek także była odpowiednia ilość. Pamiętajmy, że to po stronie gospodarza leży ich opróżnianie i wietrzenie pomieszczenia. Protokół w tej dziedzinie jest wymagający, lepiej nie zaprosić osoby palącej niż zabraniać jej palenia.