Gesty podczas spotkania biznesowego – etykieta w świecie arabskim

Zacznij od długiego powitania. Wyciągnij rękę jako pierwszy. Niech Wasz uścisk dłoni potrwa dwa razy dłużej niż w Europie. Naturalnie jest to oznaka szacunku. Jeśli chcesz sprawić dobre wrażanie na partnerze, użyj stwierdzenia Niech pokój będzie z Tobą (assalamu-aleikum). Kontakt wzrokowy jest istotny, ale nie wolno z nim przesadzić. Zadbaj o to, by podeszwy Twoich butów były zakryte, eksponowanie ich to także brak szacunku. Nie pokazuj kciuka do góry, to duża obraza dla rozmówcy. Nie zaciskaj również prawej pięści na lewej. Jeśli Twój partner rusza splecionymi dłoniami na wysokości pasa w górę i w dół, to oznaka, że sprawy toczą się zbyt szybko. Manewrowanie kciukiem po brodzie jest symptomem rozważnego podejścia do tematu. Specjaliści odradzają przesadną gestykulacje. Może być odebrana jako brak pewności siebie. Nie wskazuj na nikogo palcem, to oznaka złych intencji. Jeśli chcesz wymienić się wizytówką używaj prawej ręki, bądź obu. Lewa jest nieczysta ze względu na jej rolę higieniczną. Sama wizytówka jeśli jest dwujęzyczna, podawaj ją stroną arabską. Do partnera z kraju arabskiego należy zwracać się z pomocą pierwszego członu jego imienia i nazwiska. Jeśli spotkanie odbywa się na stojąco, przygotuj się na to, że współpracownik skróci dystans. Zachowaj spokój na twarzy, stanowcze unoszenie brwi to oznaka sprzeciwu.

Posiłki i alkohol a negocjacje handlowe

Jeśli chodzi o dania to istnieje kilka żelaznych reguł. Po pierwsze nigdy nie zamawiaj wieprzowiny. To mięso w krajach arabskich traktuje się jako nieczyste. Nie częstuj partnera papierosami, sam też ich nie pal. Posiłki spożywaj prawą ręką. Ważną rolę odgrywają napoje. Kawa (czarna) i herbata miętowa to absolutne minimum. Powinny zostać podane minimum trzy razy. Tylko raz wolno odmówić. Przed i po posiłku koniecznie trzeba zamoczyć ręce w miseczce z wodą, a następnie delikatnie wytrzeć w ręcznik. Nie zjadaj wszystkiego z talerza. Jeśli talerz zostanie pusty, gospodarz poczuje, że przygotował zbyt małą porcję. Pozostawienie resztek oznacza, że gospodarz był bardzo gościnny. Zostawienie resztek w restauracji, oznacza, że jest się zamożnym. Nie będzie też niespodzianką, że wwożenie alkoholu do większości krajów muzułmańskich jest zabronione, podobnie jest z jego spożywaniem. Jeśli zdecydujemy się na rozmowy podczas Ramadanu, powinniśmy ze wstrzemięźliwością podchodzić do posiłków. Naturalnie, nikt nie zabroni nam jeść i pić, ale z szacunku do przekonań partnera zalecałbym dozę ostrożności. Jeśli zostaniemy poczęstowani w tym czasie przez Muzułmanina, należy powoli bez ostentacyjnego zachowania spożyć strawę.

Sposób prowadzenia negocjacji

W tym temacie warto zapoznać się z tzw. taktyką otwartych drzwi. Podczas prowadzenia negocjacji drzwi są otwarte. Oznacza to, że do pokoju może wejść każdy. Nie muszę chyba wspominać, że przez to trwają one zdecydowanie dłużej i są przerywane. Najlepiej zachować spokój. Nie daj się sprowokować rozmowami telefonicznymi, które będą zaburzać Wasz proces komunikacji. Zdarza się często, że w rozmowach trudno zachować porządek tematyczny. Zalecam być mocno dyplomatycznym. W tym kręgu nie poleca się otwartej krytyki czy wywierania presji. Im ogólniej i dłużej tym lepiej. Uzyskanie pisemnego kontraktu nie jest zatem prostą sprawą.

Rola kobiety

Jedną z głównych wartości w świecie islamu jest rodzina, której głowę stanowi mężczyzna. Bierze on na siebie odpowiedzialną rolę. Jego zadaniem jest utrzymanie żony i dzieci. Nic więc dziwnego, że owy świat jest silnie zhierarchizowany. Jakkolwiek to zabrzmi, kobiety są często wyłączone z sfer publicznych. Tak jak wspominałem wcześniej, pierwsi nie powinniśmy podawać im ręki. Wyjątkiem jest sytuacja, w której one wykażą inicjatywę. Kobietom należy się szacunek, ale nie zdziwmy się, że ich rola przy stole negocjacyjnym może być ograniczona. To tylko wskazówka, ale łatwiej wystawić do negocjacji mężczyznę. Nawet jeśli przyjdzie nam rozmawiać z kilkuosobową delegacją ze świata arabskiego, pamiętajmy, że to zazwyczaj jedna osoba jest decydentem – mężczyzna. Pozycja społeczna czy ogólniej władza na Bliskim Wschodzie jest scentralizowana.

Dress code na spotkaniu z Muzułmaninem

W tym przypadku Muzułmanie są do nas bardzo podobni. Zwracają uwagę na pierwsze wrażenie. Można je zrobić tylko raz. Warto zainwestować w strój. Oprawa zewnętrzna jest istotna. Mężczyźni powinni wyposażyć się w garnitur. Swoim anturażem okazujemy szacunek partnerowi. Pamiętajmy o klimacie afrykańskim. Materiały, z których strój został wykonany powinny go uwzględnić. Krótkie spodenki nie są najlepszym pomysłem. W przypadku kobiet etykieta zaleca skromność w wyglądzie kreacji i zakrycie ramion.

Zapoznaj się z innymi wskazówkami: Negocjacje biznesowe z Muzułmaninem – część 1