Imprezy integracyjne dla pracowników

Impreza integracyjna może stać się jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń w pracy. Całe szczęście, że trend związany z docenianiem pracowników ma także wymiar turystyczny i rozrywkowy. Jeszcze kilkanaście lat temu w pracy celebrowało się co najwyżej wigilię, albo łączyło szkolenia wyjazdowe z uroczystą kolacją. Dziś jest inaczej. Czasy się zmieniły i mimo pozostałości po kryzysie pracodawcy zdają sobie sprawę, że same wynagrodzenie zasadnicze to zbyt mało by utrzymać dobrego pracownika. Większość znanych mi firm, szczególnie średnich i większych przedsiębiorstw przynajmniej raz w roku organizuje tego typu wydarzenia. Modę na organizowanie imprez firmowych wykorzystują też agencje specjalizujące się w tworzeniem wyjść integracyjnych dla pracowników.

Zalety organizowania imprezy dla firmy

Często spotykałem się z opinią, że eventy firmowe są kosztowne i czerpią z nich korzyści wyłącznie pracownicy. Naturalnie jest to nieprawdziwa informacja. Dzięki organizowaniu tego typu spędów obie strony pozyskują korzyści.

Poprawa komunikacji

Podczas pracy nie zawsze znajdzie się czas by współpracownicy mogli ze sobą prywatnie porozmawiać. Zdecydowanie łatwiej realizować obowiązki, zwłaszcza jeśli wymagają działania w grupie kiedy się znamy i wiemy na kogo można liczyć. Imprezy integracyjne spajają i sprawiają, że zespół będzie efektywniej pracował. Kiedy wykrystalizuje się sympatia i nić porozumienia, pracownik nabierze szerszego spojrzenia na wykonywaną pracę. Nie tylko zwróci uwagę na swoje stanowisko, ale na cały proces działania firmy. Poznając zadania i opinie współpracownika, zatroszczy się by praca była staranniej wykonywana.

Efektywna praca

Jeśli pracownicy wiedzą, że ich ciężka praca prócz zysków dla firmy przełoży się na wspólne świętowanie, chętniej będą starali się działać efektywniej. Pojawi się przekonanie, że jesteśmy jedną drużyną, która pracuje na swój sukces. Wyjścia integracyjne to silny motywator, z którego nie każdy pracodawca zdaje sobie sprawę. Integracja wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Jeśli firmę stać na organizowanie eventów czujemy się pewni, ze będzie ją stać na nasze pensje. Dodatkowo u pracowników powstanie poczucie docenienia. Nie będą czuli się wykorzystani wiedząc, że praca to nie tylko obowiązki a również miłe chwile. Bezcennym efektem ubocznym jest wzmocnienie pr wewnętrznego organizacji przez silniejszą identyfikację pracowników z marką.  

Rozrywka dla pracowników

Wspólne świętowanie po pracy sprzyja także rozrywce. Czujemy się zrelaksowani i zbieramy siły by po powrocie pracować. Często na tego typu wydarzeniach występują zabawy czy gry zespołowe, a alkohol jest ich nieodłącznym elementem. To niezwykła chwila gdzie każdy może porozmawiać prywatnie z prezesem czy kierownictwem. Zazwyczaj na takim wyjściu jesteśmy równi stopniem. Duża część pracowników czuje się spełniona, kiedy wie, że pobawi się z przyjaciółmi z pracy na bezpłatnym wyjściu.

Poznanie pracowników

Niebywałym atutem imprez dla firm jest możliwość poznania pracowników w innych sytuacjach. Podczas gier zespołowych często zmienia się role w drużynie. To zadanie pozwala kierownictwu badać potencjał podopiecznych w różnych sceneriach. Nie raz zdarzyło się, że wyjazd integracyjny skutkował awansami czy reorganizacją zespołów. Nie jest to assessment center, ale pozwala zdobyć interesujące informacje o predyspozycjach czy umiejętnościach podwładnych.

Jak zorganizować imprezę firmową?

Kiedy wiemy, że chcemy zorganizować imprezę dla firmy, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, jakim budżetem dysponujemy. To rutynowe pytanie. Bez niego nie pójdziemy dalej. Część firm, przelicza budżet na osobę. Wszystko zależy od okoliczności i rozmachu, ale średnio powinniśmy dysponować około 300 zł na pracownika. Dlaczego to takie ważne? Moim zdaniem lepiej nie robić wyjścia integracyjnego wcale, niż zorganizować takie, na którym wszystkiego będzie brakowało, albo co gorsze, pracownicy z własnej kieszeni będą dopłacać. Uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego. Po drugie, jaki jest cel spotkania. Czy chcemy świętować ważny dzień lub kontrakt firmy, zintegrować zespół czy jest to firmowa tradycja. W mojej ocenie te dwie kwestie są kluczowe. Następnie trzeba ustalić kilka szczegółów. Zbiór ich rozpoczyna pytanie czy jest to wyjazd czy wyjście na miasto, czy odbywać się będzie w czasie pracy czy po jej zakończeniu lub w dzień wolny.

Kto ma ostatnie zdanie?

Nie możemy nikogo zmusić do wyjścia, chyba, że odbywa się ono w godzinach pracy. Zastanówmy się tylko czy osiągniemy nasz cel, jeśli będziemy wymuszać spędzanie czasu wspólnie. Dobierzmy formę spotkania do naszego celu i chęci pracowników. Nic nie stoi na przeszkodzie by to oni zadecydowali czy wybierają kręgle czy bilard, czy wolą łyżwy czy paintball. Być może starając się na siłę zachęcić wszystkich do pójścia do teatru, lepiej będzie zorganizować piknik z ogniskiem. W zasadzie to pracownicy mają się dobrze bawić, dlatego niech i oni zadecydują. Jeśli preferują pizzę i spotkanie w pubie niż ekskluzywną restaurację należy to uszanować. Spotkałem się kilka razy z rozterką pracodawcy związaną z tym czy zapraszać osobę towarzyszącą bądź dzieci pracownika. Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Moja opinia jest taka, dostosuj skład osobowy do okoliczności. Organizując bal sylwestrowy koniecznie pozwól zabrać osobę towarzyszącą. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu solidarności w drużynie nie ma sensu tego robić. Jak sama nazwa wskazuje, to jest wyjście firmowe. Bawi się firma, czyli jej pracownicy. Oczywiście, jeśli zależy Ci, żeby rodzina pracownika czuła się dobrze, nie ma przeciwwskazań byś organizował rodzinny piknik w górach czy miejskim parku.

Impreza firmowa, a koszty uzyskania przychodów firmy

Często pracodawcy zastanawiają się czy można wydatki związane z imprezą integracyjną zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Odpowiedź nie jest taka oczywista. Jeśli jednak tworzymy ten event by wzmocnić integrację pracowników i podnieść motywację, to jest to możliwe. Wszakże zmotywowany pracownik pracuje lepiej, więc podnosi zyski firmy. Nie wolno zapominać o skrupulatnej dokumentacji. To na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia celu imprezy i jej wpływu na poprawę atmosfery w pracy. Co ważne, organy podatkowe nie uznają wydatków na alkohol jako kosztów podatkowych. Alkohol nie jest niezbędnym elementem związanym z wyjściem integracyjnym. Przepisy również normują kwestie przebywania na takich imprezach osób towarzyszących czy finansowania jej z zakładowego funduszy świadczeń socjalnych.

Pomysły na integrację pracowników

Wizyta w lokalnych pracowniach

Wyjścia integracyjne to nie tylko rywalizacja, ale również zwiedzanie ciekawych, miejscowych manufaktur. Nie ma nic zabawniejszego, jak wspólne pieczenie chleba w lokalnych pracowniach, czy ważenie piwa w browarach. Uważam, że wiele miejsc będzie zainteresowanych pokazaniem swoich produktów zorganizowanym grupom, a nawet umożliwi samodzielne dokonywanie rzemieślniczej pracy. Jedzenie własnoręcznie przygotowanych specjałów będzie zwieńczeniem wieczoru.

Poligon

Do zrealizowania tej zabawy potrzebujemy przestrzeń – albo zamkniętą w dużej hali, lub ograniczony las. Świetnie sprawdzi się tutaj gra paintball. Można podzielić pracowników na dwie lub trzy drużyny. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i charakteryzacji, adrenalina gwarantowana. Stanowi to niebywała rozrywkę, która jednocześnie wprowadzi elementy rywalizacji oraz współpracy. Wygra zespół, którego barwy najdłużej przetrwają oraz osoby na tyle sprytne by nie dać się ubrudzić farbą.

Relaks – konie plus spa

Nie może zabraknąć też rozwiązania dla lubiących odpoczywać. SPA to dobre miejsce dla każdego. Otwarty bar, zabiegi, masaże czy jacuzzi pozwolą odpocząć nawet najbardziej spiętym pracownikom. Chwila dla siebie, a następnie zabawa w basenie spodoba się wszystkim. Wydzielone endorfiny sprawią, że pracownicy z wielkim entuzjazmem będą wyczekiwać kolejnych wyjść integracyjnych. Co ciekawe nie tylko wnętrze, ale i ciało zostanie odprężone.

Gry miejskie

Gry miejskie stanowią niebywale popularne rozwiązanie. Chodzi o to, by rozdzielone grupy w jak najkrótszym czasie odnalazły oddalone od siebie miejsca w różnych częściach miasta. Gry mogą mieć charakter tematyczny. Nuta rywalizacji i współpracy wyjdzie na dobre każdemu. Do tego czas spędzony na świeżym powietrzu. Wiele zabawy gwarantowanej. By wzmocnić więzi między pracownikami, można skład drużyn rozlosować. Dzięki temu będzie okazja do poznania współpracowników

Czego nie może zabraknąć na evencie firmowym?

Oczywiście podstawowym elementem jest dobra zabawa. Większość pracowników nie wyobraża sobie eventu bez dużej ilości alkoholu. Szczególnie pożądany jest otwarty bar. Zdarza się, że nie pamiętamy całego przebiegu imprezy, ale zawsze pamiętamy czy jedzenie nam smakowało. Ciepłe i świeże przekąski wpływają na samopoczucie. Co ważne ich także nie powinno zabraknąć. Zwróćmy uwagę na oprawę muzyczną lub atrakcje. Pracownicy nie powinni się nudzić. Warto zadbać o wspomnienia np. przez wynajęcie fotobudki.