Cykliczne rozmowy z pracownikami

W jednej z ciekawszych książek trafiłem na bardzo trafny cytat, który zapisałem sobie w głowie. Każda organizacja ma strukturę hierarchiczną. Nie ma co z tym polemizować. Bez względu na to czy firmę cechuje styl zarządzania o profilu autorytarnym czy demokratycznym, zawsze w jej skład wchodzi ciało nadzorcze i podlegli pracownicy. Nie każdy szef, a niestety tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że przedsiębiorstwo jest szczególnym tworem. Na jego czele stoją ludzie posiadający pełnię władzy, jednak najmniejszą ilość przydatnych informacji. Badając hierarchię od góry do dołu właściwości zdecydowanie będą się zmieniać. Im kierujemy się niżej na linii – Zarząd, kierownictwo, menagerowie, pracownicy tym zmniejsza się władza, ale zdecydowanie rośnie kluczowy zasób – informacje.

Zastanów się – kto zna Twoją firmę bardziej niż pracownicy? To oni każdego dnia spotykają się z problemami i starają się je rozwiązywać. Optymalizacja ich pracy nie jest możliwa, bez dostępu do informacji jakie posiadają. Nie raz spotkałem się z krótkowzrocznym podejściem cechujących właścicieli przekonanych o nieomylności wynikającej z nadmiernego przywiązania do firmy. Niestety kluczowe problemy firmy często są definiowane przez zarządzających w oderwaniu od realnych trudności. Posługując się światem liczb i tabeli nie pokonamy trudności. Nawet jeśli osiągniemy pożądane efekty – nie będzie to maksimum. Moje rozważania chciałbym sprowadzić do jednej tezy – optymalizacja procesów w firmie nie jest najlepszym wyjściem bez zderzenia swoich wyobrażeń z personelem.

 

Cykliczne rozmowy oceniające

Ile razy spotkałeś się z sytuacją, że menager zaprasza na rozmowę oceniającą podległego pracownika? Dla większości z nas nie jest to niczym niezwykłym. Pracodawca bada i komentuje naszą motywacje, osiągnięcia czy spóźnienia. Na końcu wystawia nam ocenę i podejmuje próbę predykcji. Celem tego wpisu nie jest analiza sensowności takich rozmów, bo zostawiają one wiele do życzenia. Gdyby tak role się odwróciły? Nie jeden prezes czytając te słowa uśmiechnie się i uzna ten pomysł za absurdalny. Pracownik ma oceniać szefa?

Ogromną niedocenioną zaletą pracowników jest wręcz bezcenny dostęp do informacji, bez których ty jako szef nie będziesz mógł w pełni świadomie prowadzić firmy. Wysłuchanie i przetworzenie informacji może doprowadzić Cię do niezwykle ważnych wniosków. Gdybyś tak poświęcił czas i z każdym członkiem drużyny spotkał się i porozmawiał? Poznasz niezwykle interesujące opinie i zadasz nawet te niewygodne pytania.

Zalety cyklicznych spotkań z pracownikami

Pracownicy często narzekają na bagatelizowanie problemów które zgłaszają. Poświęcając im czas pokażesz jak są dla Ciebie ważni. Odwdzięczą się szacunkiem do Ciebie jako lidera. Uwierz mi, że jeśli wprowadzisz takie rozwiązanie chętniej zostaną dłużej w Twojej drużynie. Kiedy nasze zdanie się liczy chcemy dłużej pracować. Moje zdania nie mają na celu tego byś oddał zarządzanie firmą w ręce pracowników. Jednak jesteś szefem, prowadzisz firmę i cedowanie odpowiedzialności jest rzeczą naturalną. Wszyscy gracie do jednej drużyny. Opuszczając swój szklany pokój więcej zyskasz niż możesz stracić. Prócz zalet mających na celu poprawę komunikacji i pr wewnętrznego, możesz skonfrontować swoje oczekiwania i skonsultować rozwiązania.

Zapraszając pracowników na rozmowy można napotkać pewne trudności komunikacyjne. Personel, który wcześniej nie miał możliwości głośno przedstawiać swoich pomysłów, a w sytuacji pełnej bierności decydował się na złożenie wypowiedzenia może nie czuć się komfortowo gdy poprosisz go o przedstawienie swojej opinii. Nie oznacza to, że nie warto podejmować takich prób, ale może warto rozpocząć zmiany o charakterze ewolucyjnym. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą osoby takie jak ja. Specjalista chętnie przeprowadzi z Tobą rozmowę i zbada potrzeby. Następnie na ich podstawie przygotuje scenariusze rozmów z podopiecznymi. Dzięki temu pozyska odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Rozmowa z kimś trzecim będzie bardziej komfortowa dla pracowników. Po przeprowadzeniu rozmów otrzymasz niezwykle cenny raport z propozycjami zmian.