Jak zmotywować pracownika?

Motywacja do pracy to podstawowy czynnik, bez którego nawet najlepiej przeszkolona osoba nie będzie skutecznie działać.  Wielu sądziło, że nic tak nie motywuje jak wynagrodzenie finansowe, albo co gorsze pełna kontrola. Dużo prościej pracodawcy było kontrolować pracownika i rozliczać z każdej minuty niż inwestować w jego motywację. Kilkadziesiąt lat temu nie było mowy o zachęcaniu do wydajnej pracy czy zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Wielu pracodawcom towarzyszyło przeświadczenie, że nie ten pracownik, to nowy. Nieświadomie tracąc na tym czas i pieniądze. Przeszkolenie i wdrożenie do wykonywania obowiązków służbowych zajmuje przecież czas, który przedsiębiorstwo przelicza na pieniądze. Mimo, że od skrajnego podejścia minęło już kilkanaście lat, nie każda firma zdecydowała się na świadczenia pracownicze, które wzmacniają lojalność i zaangażowanie pracownika. Co pozytywne, szczególnie większe organizacje ,,z urzędu” inwestują w wynagrodzenie pozapłacowe. Jednak ja chciałbym pokazać tym mniejszym, że nie tylko finanse decydują o chęci i jakości pracy. 

Najpopularniejsze benefity pozapłacowe

Benefity pracownicze stanowią katalog otwarty. Zależą wyłącznie od kreatywności pracodawcy. Ich rodzaj i forma mają w zasadzie nieograniczony charakter. Pamiętajmy jednak, że nawet największa nagroda, nie zastąpi cennych słów od pracodawcy, wyrażających zadowolenie z naszej pracy. Najlepiej sprawdza się hybryda kilku rozwiązań.

Dofinansowana opieka medyczna

Standardy prywatnej opieki medycznej często są lepsze niż publicznej. Wiąże się to z ogromnym komfortem psychicznym i pewnością, że w razie potrzeby nawet w ciągu 24 h znajdzie się miejsce u internisty. Na lekarza specjalistę też nie przyjdzie nam długo czekać. Ceny i zakres poszczególnych pakietów jest zależy od umowy jaką wynegocjuje pracodawca z firmą medyczną. Koszty ponoszone przez pracownika zależą od wybranego pakietu i kwoty, którą pracodawca zdecyduje się dofinansować. Warto pamiętać, że na rynku pojawia się coraz więcej placówek medycznych, które prześcigają się ofertą dla potencjalnych klientów. Niewielkim nakładem finansowym pracownik cieszyć się może pełną opieką medyczną, dostępem do badań laboratoryjnych czy prowadzeniem ciąży. Co najlepsze z pakietu prywatnej opieki medycznej może korzystać też partner czy dziecko pracownika.

Karta Multisport – jako benefit pracowniczy

Pakiet ten dostępny jest wyłącznie dla firm zatrudniających minimum 10 pracowników i upoważnia posiadaczy karty do aktywnego spędzania czasu wolnego na 25 sposobów. Wśród nich znajdują się m.in. siłownie, studia fitness czy sauny. Wysiłek fizyczny po dniu ciężkiej pracy zrelaksuje i pozwoli naładować baterię. Nie tylko pracownik odnosi korzyść przez lepsze samopoczucie, ale cała firma. Odprężeni i odstresowani pracujemy wydajniej. W tym przypadku, podobnie jak z opieką medyczną, pracownik może bawić się z osobą towarzyszącą. Cena i kwota dofinansowania zależy od ustaleń pomiędzy organizacją, a firmą Multisport. Jeśli Twoja firma nie może pozwolić sobie na wzięcie udziału w tym programie, możesz na inne sposoby zatroszczyć się o samopoczucie pracowników. Dla przykładu warto postarać się o zniżkowe karnety na siłownię bądź firmowe lekcje tańca.

Troska o dzieci pracownika jako element motywacji

Atutem dużych koncernów jest możliwość zbudowania prywatnych żłobków, przedszkoli czy nawet szkół dla dzieci pracowników. Wszystko po to, by okres od narodzin pociechy do pełnego powrotu do aktywności zawodowej był jak najkrótszy. Odejście na urlop macierzyński czy wcześniej zwolnienie lekarskie związane z ciążą jest bolesne dla pracodawcy. Nie chodzi wyłącznie o aspekt finansowy. Firma traci na kilka miesięcy wyszkolonego pracownika, kogoś kto potrafi realizować obowiązki i w pełni rozumie jej politykę. Zatrudnienie osoby na zastępstwo zawsze jest skomplikowane. Nic więc dziwnego, że pracodawca stara się dbać o dobro rodziny pracowników. Tego typu rozwiązania są szczególnie mile widziane przez kobiety. Pewność wolnego miejsca w dobrym żłobku, korzyści logistyczne czy możliwość zobaczenia dziecka podczas przerwy to nieocenione wsparcie dla młodych rodziców. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także troska o starsze dzieci swojej załogi. Znam firmy, które finansują szkoły letnie czy stypendia dla najlepszych pociech swoich pracowników. Warunkiem są doskonałe oceny na świadectwie. W momencie gdy pracownik zakłada rodzinę, jej bezpieczeństwo przedkłada przed wszelkie wartości. Wsparcie w tej materii ze strony firmy, to jeden z silniejszych bodźców sprzyjających lojalności.

Pies w biurze

Taki benefit pracowniczy mimo, że nie często stosowany, jest jednym z ciekawszych, o jakich udało mi się usłyszeć. Co najbardziej interesujące – na wrocławskim rynku biznesowym znajdują się firmy, które zachęcają pracowników do pojawiania się w pracy ze swoim czworonożnym pupilem. Podoba się to szczególnie singlom lub parom pracującym w podobnym wymiarze godzinowym. Przyjaciel rodziny nie musi siedzieć sam w domu. Jesteśmy spokojni, bo przez cały wymiar pracy jest z nami. Pracodawca stara się pozyskać naszą lojalność przez możliwość obcowania z psem w trakcie pracy. Może to być zgoda na przyprowadzanie zwierzaka w wyjątkowych sytuacjach, albo nawet każdego dnia. Naturalnie wymaga to pewnych rozwiązań logistycznych i technicznych. Pamiętajmy, że dobro psa jest najważniejsze. Musi mieć spokój i swoje miejsce do odpoczynku. Miska z wodą, zabawka i przerwa to elementy obowiązkowe takich biur. 

Lekcje języków obcych

Systematyczna nauka języków obcych to standard w niektórych przedsiębiorstwach. Raz w tygodniu w firmie pojawia się nauczyciel, który przeprowadza z każdą grupą zaawansowania 90 minut zajęć. Cykliczność lekcji niejako zmusza pracowników do ciągłej nauki. Korzyść odczuwają dwie strony. Pracodawca ma pewność, że nauczyciel uczy praktyki i stawia nacisk na te umiejętności językowe, które faktycznie są potrzebne do efektywnego pełnienia obowiązków służbowych. Pracownik natomiast bez inwestycji finansowych ma prywatne lekcje, które zwiększają jego pewność siebie w operowaniu językiem obcym. 

Wyjścia integracyjne

Nic tak nie integruje zespołu jak spędzanie ze sobą czasu. W pracy nie zawsze jest czas na rozmowy, dlatego wyjścia integracyjne są idealną okazją by się lepiej poznać. Wspólne spotkania przy kieliszku wina połączone z nutą rywalizacji przyniosą pozytywny skutek. Jeśli zespół będzie miał poczucie solidarności i obdarzy się zaufaniem dużo łatwiej będzie mu się funkcjonowało. Spotkania integracyjne powinny odbywać się co dwa lub trzy miesiące. Warto połączyć je z zadaniami zespołowymi na świeżym powietrzu, np. podchodami, grą miejską czy paintballem. Dobra zabawa i poznanie się zaprocentuje! 

Pizza i owoce

Coraz częściej pracodawca wykorzystuje też jedzenie do wzrostu motywacji pracownika. Wiele firm wprowadziło u siebie owocowe poniedziałki czy czwartki z pizzą w tle. Troska o zadowolenie pracownika zgodnie z koncepcją przez żołądek do serca przynosi pozytywne rezultaty. Wspólne spożywanie pizzy integruje a owoce uzupełniają zapotrzebowanie na witaminy. Jeszcze inni zamawiają zdrowe soki dla swojego personelu, które dają energię na cały dzień pracy. W branżach produkcyjnych i gastronomicznych bardzo często pracodawca zapewnia obiady. Firmy wyposażone są w stołówkę, w której za symboliczne pieniądze można posilić się ciepłym posiłkiem. Taka forma troski o pracownika spodoba się każdemu.

Elastyczne godziny pracy – najlepszy benefit pracowniczy?

Naturalnie nie każda branża może sobie na nie pozwolić. Ich wymiarów może być wiele: liberalne podejście do startu pracy, zgoda na pracę zdalną czy nawet zmniejszenie dziennego wymiaru godzinowego. Wprowadzenie tego rozwiązania zaprocentuje wzrostem lojalności pracowników. Elastyczne podejście do czasu pracy pozytywnie wpłynie na pr wewnętrzny organizacji. Taki model wprowadza wiele wygody dla pracowników. Dzięki temu nie muszą stać w korkach, a w razie gorszego samopoczucia mogą pracować z domu. Krótsza praca w piątki sprawi, że cały dzień spędzony zostanie bardzie efektywnie by szybciej rozpocząć weekend. Praca zdalna szczególnie przypadnie do gustu indywidualistom lubiącym podróżować. Nie ma znaczenia w jakim miejscu na świecie przebywasz, komputer i dostęp do Internetu rekompensuje pracodawcy nieobecność w biurze.

Premie finansowe

To najpopularniejsze elementy wykorzystywane przez pracodawców. Warunki są proste – wyrobienie normy, sprzedaż odpowiedniej ilość produktów, zmodernizowanie procesu w firmie. Zasług, które zostają nagradzane jest bardzo dużo. Ważne żeby były podane do publicznej wiadomości. Tego typu działanie marketingowe sprzyja pracy związanej z efektem. Pracownik doskonale wie za co zostanie nagrodzony. Perspektywa dodatkowych finansów dołączonych do wynagrodzenia zasadniczego motywuje i zachęca do wytężonej pracy. Co bardzo ważne, warunki, które muszą być spełnione powinny być realne do osiągnięcia. Stworzenie niewykonalnych zasad obniży zaangażowanie zespołu. Skoro nie ma możliwości zdobycia premii, nie ma po co się starać. Nie powinniśmy zapominać o współmierności potencjalnych zysków do nakładów pracy. Jeśli najlepszy sprzedawca, kelner czy recepcjonistka w danym miesiącu może liczyć na dodatek 100 zł brutto do wynagrodzenia, nie dziwmy się, że wyniki nie będą satysfakcjonujące.

Szkolenia

Ciągły rozwój to oprócz finansów najczęściej wymieniany warunek podjęcia pracy w danej firmie. Pojęcie rozwoju zrobiło się bardzo modne. Każdy pracownik odpowie, że chce się rozwijać, a co najzabawniejsze, większość pracodawców w ofertach pracy umieszcza informację, że pod ich skrzydłami ten rozwój będzie możliwy. Te deklaracje umieszczone w ofercie często stanowią puste słowa. Zdarza się, że pracodawca prócz szkolenia wstępnego nie robi nic, by jego kadra mogła się wyróżnić. Warto na rozmowie rekrutacyjnej zapytać jak często w firmie odbywają się szkolenia, czy mają charakter wewnętrzny czy zewnętrzny. Ciekawym rozwiązaniem jest cykliczna możliwość wyboru szkolenia zewnętrznego, do którego firma dopłaci. Dla przykładu, raz na trzy miesiące pracownik może w godzinach pracy wyjść na szkolenie, za które zapłaci pracodawca. Naturalnie po uzyskaniu certyfikatu zrealizuje szkolenia wewnętrzne dla swoich kolegów z pracy.